بورس

این متن شامل 24 صفحه می باشد گذار از اقتصاد توسعه نيافته به اقتصاد توسعه يافته نيازمند سرمايه و سرمايه گذاري است. از اين رو در اين فرآيند گذار؛ از يك سو تامين و تجهيز منابع سرمايه اي و از سوي ديگر تخصيص مطلوب اين منابع شرط لازم براي موفقيت است. تكوينبورس|50479052|wbn|بورس
مشخصات مختصر و مفید این پست با عنوان بورسقابل مشاهده می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

این متن شامل 24 صفحه می باشدگذار از اقتصاد توسعه نيافته به اقتصاد توسعه يافته نيازمند سرمايه و سرمايه گذاري است. از اين رو در اين فرآيند گذار؛ از يك سو تامين و تجهيز منابع سرمايه اي و از سوي ديگر تخصيص مطلوب اين منابع شرط لازم براي موفقيت است. تكوين و توسعه نظام بانكي يكي از تمهيداتي است كه عموماً براي تامين مالي به كار مي رود ، اما تنها بخشي از منابع مالي جذب شبكه بانكي مي شود.


از اين رو، بايد براي جلب و جذب منابع مالي ديگر و تخصيص آن در فعاليت هاي مطلوب بازار سرمايه توجه داشت كه نهادي براي تامين مالي وجوه بلند مدت است. تجربه كشورهاي مختلف در امر توسعه به خوبي گوياي اين است كه چگونه ساز و كارهاي بازار سرمايه در خدمت هدف تامين مالي بلند مدت قرار مي گيرد.


ساختار مالي كشورها مي تواند به دو محور بازار پول و بازار سرمايه قرار داشته باشد. در اغلب كشورهاي توسعه يافته بازار سرمايه در كانون ساختار مالي قرار دارد و نظام مالي مبتني بر اوراق بهادار بر اين بازار چيره شده است.


جايگاه اوراق بهادار در بازار سرمايه ايران


هر چند كه بازار اوراق بهادار مفهومي محدودتر از بازار سرمايه دارد؛ در ايران همانند بسياري از كشورهاي در حال توسعه، بازار پول به بازار سرمايه چيرگي داشته است. بازار سرمايه ايران كم و بيش در اوراق بهادار تهران متجلي مي شود كه پيشينه آن به سال 1346 باز مي گردد.


از اين رو در گام اول، اقتصاد ايران براي دستيابي به رشدي درون زا و قابل دوام نيازمند گسترش منابع پس اندازي واقعي است و در گام دوم بايد وضعيت بازار سرمايه كشور را براي تجهيز منابع مالي و انباشت سرمايه ساماندهي كرد.


بي گمان نقطه آغاز حركت از اوراق بهادار تهران مي باشد. يك بازار خوب مي تواند ضمن افزايش كارايي بازار متشكل سرمايه و بهرمند ساختن بخش هاي توليدي از منابع حاصل از آن فشار تقاضا را براي منابع مالي در بازار پول به كمترين حد ممكن كاهش دهد. گذشته از اين، ارتباط بازار سرمايه ايران با شبكه هاي مالي بين المللي مي تواند زمينه برخورداري از سرمايه هاي خارجي را فراهم آورد. همچنين يك بازار مالي خوب به گونه اي عمل مي كند كه « شفاف و قاعده مند » باشد.


در اين راستا « اوراق بهادار تهران » تلاش مي كند تا با به كار گيري سياست هاي زير بتواند تا حدود زيادي از كاستي هاي مشهود كنوني بازار سرمايه بكاهد:


1- اصلاح ساختار بازارهاي مالي كشور


2- ايجاد تنوع در ابزارهاي قابل معامله در


3- گسترش جغرافيايي و فيزيكي


4- اتكاي بيشتر بر نيروهاي بازارساختار سازماني اوراق بهادار


اركان عبارتند از :


1- شوراي


2- هيات پذيرش اوراق بهادار


3- هيات داوري


4- سازمان كارگزاران


1- شوراي : رياست شوراي را رئيس كل بانك مركزي به عهده دارد و 7 نفر به عنوان عضو در اين شورا شركت مي كنند. وظايف شوراي عبارتند از :


الف) تصويب آيين نامه ها و مقررات لازم براي اجراي قانون


ب) نظارت در اجراي اين قانون و آيين نامه هاي آن و اعزام نماينده ناظر در هيات مديره و هيات پذيرش


ج) تعيين يك نماينده اصلي و يك نماينده علي البدل براي عضويت در هيات داوري


د) تجديد نظر در مورد تصميمات هيات مديره و همچنين در مورد تصميم هاي هيات پذيرش اوراق بهادار


2- هيات پذيرش اوراق بهادار : هياتي است كه به منظور اخذ تصميم در مورد رد يا قبول اوراق بهادار در و يا حذف آنها تشكيل مي شود. رياست اين هيات به عهده قائم مقام بانك مركزي مي باشد و پنج عضو ديگر نيز دارد.


3- هيات داوري : هياتي است كه به طور دائم تشكيل مي شود و به اختلافاتي كه در اثر معاملات بين كارگزاران با يكديگر و بين فروشندگان يا خريداران با كارگزاران ايجاد مي شود رسيدگي مي كند، رياست اين هيات را نماينده وزارت دادگستري به عهده دارد و دو عضو ديگر نيز دارد.


4- سازمان كارگزاران : اين سازمان دو ركن دارد :


الف) هيات مديره كه وظيفه آنها اداره سازمان مي باشد.


ب) دبير كل : هيات مديره يك نفر خارج از اعضاي سازمان را به عنوان دبير كل سازمان به مدت دو سال انتخاب مي نمايد كه تصدي امور اجرايي هيات مديره را بر عهده دارد. تجديد انتخاب دبير كل سازمان بلامانع است.


نحوه فعاليت كارگزاران در


داد و ستد اوراق بهادار در اوراق بهادار فقط توسط كارگزاران انجام مي شود. اين كارگزاران بايد در آخر هر سال صورت حساب عمليات خود را كه به وسيله حسابرسي معتمد سازمان تاييد شده به هيات مديره تسليم نمايد. ورود به تالار معاملات به جز براي كارگزاران و مسؤولان سازمان ممنوع است و اشخاص ديگر فقط با اجازه كتبي سازمان مجاز هستند كه به تالار وارد شوند. تنها كارگزاران و نمايندگان آنها در امور مربوط به خريد و فروش سهام در تالار فعاليت دارند و هر كارگزار 5/0 درصد از مبلغ معامله را به عنوان كارمزد از مشتري خود دريافت مي كند.مطالب دیگر:
📗تصميم‌گيري و خط مشي گذاري📗تصميم‌گيري📗تصوير سه بعدي اجسام بر روي سطح دو بعدي 30 ص📗تطهیر وپاکیزی📗تطورات شعر عرب📗تعادل جمعيت زن و مرد ايراني📗دانلود مقاله موضوع :شبیه سازی وضعیت تغییرشکل سیب در اثر سقوط بوسیله روش اجزای محدود(word+pdf+ppt)📗کسب درآمد از اینترنت روزی300 هزار تومان %100 تضمینی و تست شده📗دانلود اموزش کار با دستگاه جوجه کشی📗دانلود مقاله نقش نمک در تغذیه طیور(word)📗آموزش تصویری گیتار پاپ📗روغن خراطین کاربردها و طریقه استفاده📗دانلود مقاله محاسبه سرعت حد در جریان انتقالی برای ذرات کروی(pdf+word)📗کسب درآمد از اینترنت واقعی و تضمینی📗دانلود مقاله مکاترونیک و برنامه های کاربردی(pdf+word+ppt)📗دانلود درس‌‌نامه سیره عملی حضرت سلیمان علیه‌السلام؛ نسخه ویژه مربیان؛ فایل ورد📗دانلود نمونه سوالات آرایش دائم صورت زنانه با جواب(کتابچه طلایی )📗حل مشکل گوگل اکانت هواوی P8 LITE 2017📗دنیای حیرت آور آنتونی رابینز - فایل انگیزشی موفقیت📗دانلود جزوه مکانیک سیالات پیشرفته مختص دانشجویان کارشناسی ارشد📗آموزش گام به گام بورس📗آزمون سنجش بیش فعالی (ADHD) در کودکان (آزمون کانرز)📗پکیج کم نظیر هزار فایل کامپیوتر- با ارزش ریالی 3 میلیون تومان تنها به قیمت 12 هزار تومان با تضمین بازگشت وجه در عرض چند ساعت، تا 3 روز پس از خرید📗خلاصه کتاب مدیریت بازاریابی فصول 1تا13 فیلیپ کاتلر📗جملاتی برای موفقیت در کار و زندگی بیشتر از هزار جمله زیبا برای شما عزیزان