برنامه توسعه سازمان ملل متحد

این متن شامل 84 صفحه می باشد کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد: در عصر وابستگی به یکدیگر انسان ها ، حقوق شهروندی جهانی ، بر اساس اعتماد و مسئولیت مشترک ، پشتیبان سرنوشت ساز پیشرفت است ، اما در دوران محروميت بیش از یک میلیارد انسان از حداقل نیازهای دربرنامه توسعه سازمان ملل متحد|50479061|wbn|
مشخصات مختصر و مفید این پست با عنوان برنامه توسعه سازمان ملل متحدقابل مشاهده می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

این متن شامل 84 صفحه می باشدکوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد:


در عصر وابستگی به یکدیگر انسان ها ، حقوق شهروندی جهانی ، بر اساس اعتماد و مسئولیت مشترک ، پشتیبان سرنوشت ساز پیشرفت است ، اما در دوران محروميت بیش از یک میلیارد انسان از حداقل نیازهای در خور شان و منزلت او ‎، شرکتها ،‌ بنگاه هاي اقتصادي ، بازرگانان دیگر نمی توانند بي تفاوت باقي بمانند يا همچون سدي در برابر اين خيل عظيم انساني قراگيرند، بلکه بر عکس آن ها باید در صدد همکاری با دولت ها و سایر نقش آفرینان در جامعه برآيند و با بسیج علم ، فن آوری و دانش جهانی به مقابله با بحران های به هم تنيده گرسنگی ، بیماری ، تخریب محیط زیست و تضادی که باعث عقب نگهداشته شدن کشورهای جهان سوم می شود ، برخيزند.

چارچوبی برای عمل
خلاصه دستورالعملها و سفارش های حاضر در این نوشتار ارائه کننده چارچوبی برای عمل است ، بدین معناکه نشان می دهد چگونه اتحاد شرکتها و بنگاههای اقتصادی، در پيوند با دستگاهها و نظام سازمان ملل متحد،دولتها و سازمانهای جامعه مدنی ، می تواند در دستیابی به آرمانهای توسعه هزاره که آرمان آن دگردیسی جهانی شدن به نیروی مثبتتری برای توده بیشتری از مردم دنیا مي با شد، همکاری نمایند .


تمامی شرکتها و انجمنهای تجاری ، از بنگاههای اقتصادی کوچک و متوسط تا شرکتهای بزرگ یک یا چند ملیتی ، از اطاقهای بازرگانی تا سازمانهای تجاری بین المللی ، می توانند در این زمینه ایفای نقش نمایند . تاثیر و مشارکت این سازمانها ممکن است متفاوت باشد اما چارچوبی برای عمل همه آنان و نيز دربرگيرنده افراد علاقمند در جوامع توسعه یافته به همکاری با بخش خصوصی است . آرمان این نوشتار ارائه رئوس کلی و اساسی اين امر مهم با توسل به مثال های روشنگر به جای صرفا تحلیل های مفصل می باشد که امید است خواننده را در ایجاد فکر و اندیشه ياري دهد.


این گزارش همچنین به سه پرسش کلیدی پاسخ می دهد :


1- آرمانهای توسعه هزاره چه هستند ؟


2-چرا اين آرمانها برای شركتها مهم مي باشند ؟


3- شركتها چگونه می توانند در دستیابی به این آرمانها مشارکت نمایند؟
فهرست

1-آرمانهای توسعه هزاره چه هستند ؟


2-چرا اين آرمانها برای شركتها مهم مي باشند ؟


3- شركتها چگونه می توانند در دستیابی به این آرمانها مشارکت نمایند؟×××آرمان 1 : ریشه کن کردن فقر شدید و گرسنگی


آرمان 2 : دستیابی همگانی به آموزش ابتدایی


آرمان 3: ارتقا برابری جنسیتی و قدرت دادن به زنان


آرمان 4 : کاهش مرگ و میر در کودکان


آرمان 5: افزایش سطح سلامتی مادران


آرمان 6: مبارزه بااچ. آی. وی./ ایدز، مالاریا ، و سایر بیماری ها


آرمان 7: تضمین پایداری محیط زیست


آرمان 8: افزایش مشارکت جهانی برای توسعه
1-آرمانهای توسعه هزاره چه هستند ؟


در سپتامبر سال 2000 ، 189 تن از سران دولتها اعلامیه هزاره (Millennium Declaration) را تصویب کردند . این اعلامیه یک تعهد جهانی بی سابقه و یکی از قابل اعتنا ترین اسناد سازمان ملل در چند سال اخیر به شمار می رود . این اعلامیه قدرت دید همگانی و مشترکی در چگونگی مقابله با برخی ازچالش های بزرگی که جهان با آن روبروست عرضه می کند.(www.un.org)


این اعلامیه منجر به ارائه هشت آرمان توسعه هزاره (MDGs)گردید که تاکید آن بر تلاش براي کاهش فقر ، بالا بردن کیفیت زندگی مردم ، تضمین پایداری محیط زیست، و بنیان گذاری مشارکتهایی به منظور تضمین جهانی شدن به نیروی مثبت تری برای توده های مردم جهان است. در این اعلامیه هدفها و راهنما يا شاخص های ویژه ای برای هر یک از این آرمانها مقررگردیده است که تا سال 2015 باید بدان دست یافت . تاکید بر روی این آرمانها و هدفها، موضوع اصلی این گزارش است که در صفحات بعد به طورخلاصه به آن اشاره می شود . برخی از اين آرمان ها و هدفهابر شرکتها و بخش خصوصی مستقيما اثرمي گذارند و برخی دیگر به طور گسترده تری در توان بخشیدن به چارچوب و مرزبندي محیطی مربوط می شوند که شرکتها و بخش خصوصیباید در آن عمل کنند و البته همه آنها در اقتصاد جهانی وابسته به هم امروز برای بخش خصوصی مطرح مي باشند، كه مسئولیت اصلی دستیابی به اين آرمانها البته به عهده دولتها مي باشد . بخصوص ، نیاز مبرمي به یک نظارت عالی ،اصل حاکمیت قانون، رعاين موازين و حقوق بشر ، تلاش پی گیرانه مبارزه با ناسازگاری و فساد و اجرای هنجارهاو معیارهای بین المللی وجود دارد. همچنین، نیاز به گسترش همکاری سخاوتمندانه تر و موثرتر دولتها ، معافیت بدهی ها و دسترسی آسان تر به بازارهای جهانی برای صدور کالا به چشم می خورد و بدیهی است فقط در چارچوب یک رهبری دولتی است که بخش خصوصی می تواند نقش سازنده تر و موثرتری ایفا نماید.


بسیاری از شرکتها می پرسند آرمانهای توسعه هزارهچگونه به نه (9) اصل عهدنامه جهانی سازمان ملل (UN Global Compact ) که درپی می آید مربوط می شود. این ” عهد نامه “ یک شبکه آموزشی با مشارکت بخش های اصلی سازمان ملل متحد ، شرکتها ، موسسات بازرگانی ، سازمان های غیر دولتي / حکومتی یا ان. جی. او و اتحادیه های صنفی، کارگری یا سندیکایی است . نه (9) اصل آن بویژه معطوف به انجام فعالیتهای مسئولانه تحت قلمرو و موازين حقوق بشر ، معیارهای کار و عملکردهای همخوان با محیط زیست است . عهد نامه جهانی از شرکتها می خواهد که در چارچوب حوزه تاثیر شرکتی خود به این نه (9) اصل که تمامی آن مبتنی بر معاهده نامه های بین المللی بین دولتها مي باشد پایبند باشند. این تعهد جزئیسرنوشت ساز از چگونگی حمایت شرکتها و بخش خصوصی ازآرمان های توسعه هزاره است . شرکتها با ارتقا چنین ارزشهای محوری پذیرفتهشده جهانی و با کاهش تاثیرمنفی فعالیت های کاری خود می توانند موفق به ایفای نقش حیاتی شوند.www.unglobalcompact.orgمطالب دیگر:
📜طرح توجیهی پرورش پرندگان زینتی(قناری) با ظرفیت 200 جفت سال 97📜پاورپوینت چگونه محتوا یک کتاب درسی را تحلیل کنیم؟📜پاورپوینت طنزهای مدیریتی📜تحقیق تربیت بدنی و تندرستی📜تحقیق محمد رسول الله📜تحقیق چیستی مرگ📜تحقیق مصلح جهانی در کتب ادیان📜تحقیق مهدویت در قرن📜تحقیق مهدي (ع) و نهضت عدالت خواهي📜تحقیق مهرورزی📜تحقیق نحوه به خلافت رسيدن ابوبكر و فعاليت هاي حضرت علي (ع)📜تحقیق نشانه هاى ظهور📜تحقیق نگاهی به جایگاه وقف در فرهنگ اسلام📜تحقیق نگاهى برون ‏دينى به معاد و عوالم پس از مرگ📜پاورپوینت شناختی رفتاری📜تحقیق نماز در قرآن و حدیث📜تحقیق نماز کامل📜پاورپوینت مهندسی امنیت نرم افزار📜تحقیق وجدان فقهى و راه هاى انضباط بخشى به آن در استنباط📜تحقیق ولادت باسعادت حضرت ولي عصر (ع)📜تحقیق ويژگي هاي حضرت مهدي (ع) و حكومت جهاني اش📜پاورپوینت تنوع گياهي و پراكنش گياهان دارويي استان همدان📜تحقیق اخلاق و معاشرت درخانواده📜تحقیق ارزيابي گناه📜تحقیق رشد اسلام در بين سياهپوستان آمريكا